آشنايي با موقعيت اجتماعي – تاريخي سياسي شهرستان تكاب

آشنايي با موقعيت اجتماعي تاريخي  سياسي شهرستان تكاب

شهرستان تكاب درمنتهي عليه جنوب شرقي استان آذربايجانغربي واقع شده ودر فاصله 300كيلومتري مركز استان واقع و 1815متر از سطح دريا هاي آزاد ارتفاع داردو مساحت آن 2523 كيلومتر مي باشد.واز شمال غربي به هشترود-ازشمال شرقي به زنجان-وازطرف غرب به شاهين دژ-و ازجنوب و جنوب غربي به كردستان سنندج وسقز-واز طرف جنوب خاوري به شهرستان بيجار محدود است. دين مردم تكاب افشار اسلام 2از 3پيرو مذهب شيعه و 1از 3 پيرو مذهب سني و بقيه اهل حق ميباشند. پيروان اين سه مذهب به طور مختلط و باحسن سلوك با هم زندگي كرده و تا كنون هيچ اختلاف و مخاصمه اي بين اين سه گروه به وقوع نپيوسته. تكاب تاسال 1369يكي از بخشهاي تابع شهرستان مياندوآب بود كه درآن سال به شهرستان تبديل گرديد و حالا داري 102 روستاي سكنه مي باشد.

*صنايع دستي : موقعيت خاص طبيعي  منطقه و كمي آب و وجود كوهها و تپه ها سبب شده تا كشاورزي اين منطقه نتواند نقش موثري درتامين معيشت مردم داشته باشددر نتيجه اقتصاد شهرستان تكاب  برمحور فرش بافي دستي قرار گرفته است .قدمت بافت فرش در اين منطقه  به بيش از 300سال ميرسد و فرشهاي معروف و گرانبهاي «افشار » كه دراين منطقه توليد ميگردد امروزه به لحاظ كيفيت ممتاز آن به فرش «افشار آهنين » ملقب گرديده است و قابل ذكر است كه شناخت و معروفيت آن در بازارهاي جهاني بسيار بيشتر از از داخل كشور ميباشد.

*توريسم و آثار باستاني شهرستان تكاب :استان آذربايجانغربي  داراي قابليتهاي بسيار مناسب در جهت توسعه صنعت مهم توريسم مي باشد و لازم است نسبت به سرمايه گذاري  در اين خصوص اقدامات موثري انجام پذيرد . شهرستان تكاب داراي گنجينه اي از آثار ارزشمند باستاني و طبيعي مي باشد:

الف – مجموعه تاريخي تخت سليمان : تخت سليمان و آثار باستاني و تاريخي موجود درآن يكي از مهمترين و مشهورترين  مراكز تاريخي و تمدن كشورعزيزمان ايران به شمار مي رود.

اين اثر تاريخي در بخش تخت سليمان (روستاي نصرت آباد) شهرتكاب ودر فاصله 45كيلومتري شرق شهر تكاب واقع شده است و سالانه از گوشه كنار دنيا وايران گردشگران  زيادي را برخود جذب مي كند. اين مجموعه باقيمانده قلعه وآثار قصر بزرگ و عمارتهاي مخصوص براي سكونت موبدان بوده است كه در زمان اشكانيان و ساسانيان در اوج آباداني بوده است . اين محل كه مورخان آنرا «كنژك » عهد ساساني يا «شيز » و«گنجك » دوره اسلامي دانسته اند و روميان آنرا «گزكا » و اشكانيان «فرااسپا» مي ناميده اند، محل يكي از سه آتشكده مهم ومعتبر عهد ساساني  يعني آتشكده «آذرگشسب »يا «آذرگشنسب» (به معني اسب نر) بوده كه خسرو دوم نيز كاخي درجوار آن بنا نهاده بود.

معبد و كاخ ساساني در حمله ي هراكليوس امپراطور بيزانس به سال 624ميلادي منهدم شد و عمران مجدد آن مربوط به زمان حكمراني دومين ايلخان مغول يعني آباقاخان است كه آنرا براي قصر تابستاني خود مناسب تشخيص دادو قصر و عمارتهاي خودرا بر خرابه هاي قصر خسروپرويز وآتشكده بنا نهاد.

ب- كوه زندان وآتشفشان(تاريخي وطبيعي): كوه كله قندي  شكلو توخالي است كه از لايه هاي رسوبي و به صورت منفرد در فاصله 3 كيلومتري مجموعه آثار تاريخي تخت سليمان واقع شده.وازآثار ديدني است كه در كمرش و دامنه ي آن آثار معماري هزاره اول قبل از ميلاد از سنگ و ملات ساروج وجود داردودر پايين اين كوه چشمه هاي آب گرم معدني (ايستي سو)وجود دارد ، اين كوه به زندان حضرت سليمان نيز مشهور است و بنا به افسانه اي اين كوه متعلق به حضرت سليمان است كه در زمان خودش ديوها را در اين مكان زنداني ميكرده است

ج-وديگرآثار تاريخي و طبيعي وچشم اندازهاي شهرستان تكاب:

1-بقعه ايوب انصاري در روستاي دورباش

2-غار و كوه زندان در 3 كيلومتري تخت سليمان

3-كوه بلقيس در روبروي تخت سليمان معروف به تخت ملكه سبا

4-قلعه سنگي كوه بلقيس

5-غار كرفتو بين شهر تكاب و شهر سقز

6- چمن متحرك چملي در روستاي بدرلو نزديكي روستاي يولقون آغاج

7-آبشار قينرجه در روستاي قينرجه در 38 كيلومتري شرق تكاب

8-چشمه هاي طبيعي ايستي سو (آبگرم) در نزديكي و پايين كوه زندان

9-درياچه تخت سليمان-

* معدن : بخش معدن دراين شهرستان  داراي قابليتهاي بسيار ارزشمندي است ، يكي از معروفترين ماده معدني شناخته شده در اين منطقه طلا مي باشد كه در چندين نقطه اين منطقه شامل روستاهاي زره شوران وآقدره و . . . شناسايي شده است .

*بهداشت و درمان : از نظر بهداشت ودرمان شهرستان تكاب تنها داراي يك واحد بيمارستان (بيمارستان شهداء تكاب) 68 تختخوابي است كه با توجه به جمعيت اين شهرستان با مقايسه با شهرهاي ديگر بسيار كم بوده و از لحاظ تجهيزات پزشكي(مثل سونوگرافي)و پزشك جراح  بسيار ضعيف است .

اما داراي سه شبكه بهداشت و درمان در سطح شهر ميباشد ولي متاسفانه از تجهيزات كافي برخوردار نيست.

/ 0 نظر / 53 بازدید